Kettészakadt az ország: sokfelé már kifehéredett a táj, Budapesten megdőlt a szélrekord
A hétvégétől visszatérnek az éjszakai mínuszok is.
Schmidt Mária vezetésével tartottak bejárást a józsefvárosi képviselőknek a Sorsok Házában, Kocsis Máté polgármester ezt követően beszélt arról, milyennek találta az épületet.
A Józsefvárosi Önkormányzat képviselő-testületének, valamint a Magyar Művészeti Akadémia vezetői, köztük Fekete György elnök részvételével került sor arra a helyszínbejárással egybekötött prezentációra, melynek keretében Schmidt Mária bemutatta a Józsefvárosi Pályaudvar helyén létesülő emlékhely, a „Sorsok Háza – Európai Oktatási Központ” részletes koncepcióját.
Schmidt Mária a bemutatón elmondta: a múzeumkoncepciójának elkészítésekor nagy hangsúlyt fektettek a személyes történetek bemutatására, melyeken keresztül a fiatalok megismerhetik a holokauszt áldozatainak tragédiáját. Az emlékhely megalkotásával megbízott közalapítványt vezető történész szerint a Sorsok Házának meg kell érintenie a látogatókat, hogy elképzelhessék, milyen volt hetven évvel ezelőtt egy szabadsághiányos állapotban, diktatúrában élni.
„Józsefváros hagyományosan nagyszámú zsidó közösségnek ad otthont, így bízom abban, hogy a kerületi iskolások, gimnazisták megismerhetik majd az ő történetük egy tragikus részét is a Sorsok Házában” – mondta Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere. Kocsis kifejtette: az évek óta üresen álló pályaudvar helyén megnyíló múzeum az újjáépülő kerület kulturális vonzerejét is tovább növelheti.
A polgármester a következőket nyilatkozta a bejárást követően:
„Szerintem ez az épület kiváltja azt a döbbenetet a látogatóból, amit egy ilyen múzeumnak ki kell váltania. Különös tekintettel igaz ez a fiatalokra, a gyerekekre, az iskolásokra, hiszen ők azok, akiknek a legtávolabbi lehet ez a fajta tudás, viszont meg kell tanulniuk azt, hogy a magyar történelemnek voltak olyan korszakai, amelyekben magyar honfitársainkat, zsidó honfitársainkat is olyan megpróbáltatások értek, amelyekről azt gondoljuk, hogy bármely korszakát is élje az ország, teljesen elfogadhatatlanok. És tudniuk kell arról, hogy ezek a fájdalmak, ezek a családi tragédiák tettek tönkre életeket.
Ezt bizony nem lehet vizuálisan könnyen megjeleníteni, de szerintem a Sorsok Háza eleget tesz ennek az elvárásnak, építészetileg, tartalmában és koncepciójában is egy olyan figyelemfelkeltő, egy olyan megdöbbentő alkotás lett, mondhatom így, ami kifejezetten Józsefváros büszkeségévé válhat abban az értelemben, hogy valóban egy olyan tudást ad át, amely tudás nélkülözhetetlen a mai fiatalok számára is.”